Jak zmniejszyć zużycie ciepła?
Porady "Jak zmniejszyć zużycie ciepła" to 10 rad od fachowca dla Twojego systemu ogrzewania.
Chciałbyś, żeby Twój system ogrzewania ogrzewał dom bardziej ekonomicznie i przyjaźniej dla środowiska naturalnego? Powinieneś więc uwzględnić chociaż niektóre rady naszych fachowców.
- Zlecaj regularne i systematycznie wykonywanie przeglądu swojego kotła, gdyż już niewielki - kilkumilimetrowy osad sadzy i źle ustawiony palnik zwiększa przynajmniej o 5% straty energii.
- Stary kocioł grzewczy, który ma ponad 15 lat, nie daje szansy na oszczędzanie energii i zmniejszenie obciążenia środowiska naturalnego. Jeśli rozważasz modernizację ogrzewania, zrób to jak najszybciej - jeszcze zanim najbliższy sezon grzewczy wystawi Ci rachunek.
- Nie zapomnij wykonać rachunku efektywności Twojego systemu ogrzewania. Nasza firma viessmann-sklep.pl oraz autoryzowani instalatorzy potrafią obliczyć ile energii zużywa Twój obecny system ogrzewanie i ile możesz zaoszczędzić dzięki inwestycji w nowoczesny system z kondensacyjnym kotłem grzewczym, pompą ciepła Vitocal, a także kolektorami słonecznymi Vitosol firmy Viessmann.
- Postaraj się o korzystne finansowanie Twojej modernizacji ogrzewania. Coraz częściej lokalne organy administracyjne jak i organy centralne dotują proekologiczne inwestycje oszczędzające energię i środowisko naturalne.
- Im wcześniej dokonasz modernizacji swojego systemu ogrzewania, tym lepiej - a przede wszystkim korzystniej. Twój stary kocioł grzewczy pewnie musi przez cały rok utrzymywać stałą, wysoką temperaturę wody grzewczej. Powoduje to szczególnie wysokie straty ciepła kotła, przez co uzyskują one sprawność na poziomie 60-70%. Nowoczesne kotły grzewcze firmy Viessmann dopasowują automatycznie temperaturę wody kotłowej do temperatury zewnętrznej. A nawet wyłączają się całkowicie, gdy brak jest zapotrzebowania ciepła. W efekcie uzyskują sprawność znormalizowaną 96%, a nawet w przypadku kotłów kondensacyjnych jest to 109%.
- Regularnie i umiejętnie dokonuj wietrzenia mieszkania, niezbyt długo - najlepiej dwa razy dziennie, ale intensywnie, przez czas ok. 5 minut. Najlepiej zamykaj wtedy tym zawory termostatyczne przy grzejnikach. W ten sposób usuniesz tylko zużyte powietrze, a nie ciepło, które jest zakumulowane w ścianach pomieszczeń.
- Szczelne okna i drzwi są niezbędnym warunkiem oszczędnego ogrzewania. Przed każdym sezonem grzewczym powinno się sprawdzić uszczelnienia i wymienić je w razie potrzeby.
- Odpowietrzaj grzejniki wtedy, gdy nagrzewają się nierównomiernie lub słychać szumy przepływu wody.
- Jeżeli w oknach Twojego domu są rolety, najlepiej zasuwaj je na noc. Pozwoli to zmniejszyć straty ciepła nawet o 4 do 5%. Oczywiście należy zapewnić niezbędną wentylację domu dla zapewnienia powietrza dla pracy kotła grzewczego. Najkorzystniej jest, gdy pracuje on niezależnie od powietrza wewnętrznego, czyli posiada tzw. zamkniętą komorę spalania.
- Koniecznie dbaj o to, żeby grzejniki oraz zawory termostatyczne nie były zasłaniane przez różnego rodzaju obudowy jak: meble, zasłony i nie używaj ich jako suszarek bielizny. W przeciwnym wypadku możesz stracić nawet do 20% energii.